Najlepszy portal w sieci!

Montowanie żaluzji bez tajemnic

16 marca 2016

Gdy mamy do czynienia z ramami okiennymi w ich standardowym rozmiarze, możemy mieć nadzieję na to, że dość szybko znajdziemy takie żaluzje, które będą się charakteryzowały idealnym dopasowaniem do okna.

Często dobrym pomysłem jest również spytanie samego dostawcy ramy okiennej, czy jego oferta nie obejmuje również produktów, które będą do niej dopasowane. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, za problem nie można dziś jednak uznać również dopasowania żaluzji na wymiar. W tym przypadku doradza się, aby nasz wybór padł na żaluzje, które będą nieco dłuższe i szersze niż ma to miejsce w odniesieniu do wewnętrznych wymiarów charakterystycznych dla ramy okiennej. Żaluzje kuszą między innymi tym, że można wybierać je w szerokiej gamie tak materiałów, jak i samych kolorów. Problemem nie jest zatem zarówno zakup tych, które są wykonane z aluminium, jak i drewna oraz tkanin.

systemy montażowe żaluzji

Mówiąc o zaletach żaluzji ich wymienianie zazwyczaj rozpoczyna się od zwrócenia uwagi na to, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, które są nam w stanie zagwarantować bardzo dobrą izolacją. W praktyce oznacza to, że w miesiącach zimowych powietrze wraca do pomieszczenia, a latem jest kierowane do góry. Osiągnięcie tego efektu w pewnym stopniu jest uzależnione również od nas, a żaluzje można nie tylko swobodnie podnosić do góry, ale również regulować. Dziś rozwiązania tego typu są dostępne w sprzedaży wyposażone w różnego rodzaju wsporniki przeznaczone do ich mocowania.

Górna belka żaluzji charakteryzuje się więc tym, że można ją zamocować wykorzystując wsporniki o przekroju skrzynkowym z płytką ustalającą, możliwe jest jednak również zastosowanie wsporników kątowych, dla których charakterystyczna jest dźwignia blokująca przeznaczona do tego, aby unieruchomić górną szynę. Kolejnym zadaniem, które czeka na użytkownika ozdób okiennych tego typu jest wybór właściwego miejsca. Tu mocowanie uzależnione jest przede wszystkim od dostępnej w danym momencie przestrzeni, choć spore znaczenie mają również upodobania charakterystyczne dla samego użytkownika.

Na pierwszy plan wysuwa się zatem mocowanie do ramy okiennej, choć nie jest ono wskazane ani w przypadku żaluzji plastikowych, ani aluminiowych, gdy bowiem pojawią się jakiekolwiek problemy z otworami, nie będą one możliwe do skorygowania. Ciekawym rozwiązaniem jest też mocowanie do ściany za oknem oraz mocowanie do sufitu. Zawsze kluczowe znaczenie ma przy tym ustalenie, w jakim położeniu będzie się znajdował pierwszy wspornik. Na tej podstawie zaznacza się miejsce niezbędne do wywiercenia otworów. Jeśli decydujemy się na mocowanie ramy okiennej, konieczne jest jej wstępne nawiercenie.


Autor

Judyta Kowalczyk

Inżynier, specjalizacja instalacja rolet wewnętrznych i zewnętrznych.

To może Cię zainteresować