Najlepszy portal w sieci!

Czy rolety zewnętrzne można montować w już wykończonych domach?

2 marca 2016

Rolety zewnętrzne możemy zamontować w dowolnie przez siebie wybranej chwili. Wybór kasety roletowej zależy jednak od tego, na jakim etapie decydujemy się na montaż. Inny rodzaj kaset musi bowiem zostać użyty do montażu rolet w już wykończonym i zamieszkałym domu, a inny na etapie jego budowy.

W przypadku montażu rolet w już wykończonych domach najczęściej stosowane są kasety elewacyjne. Są one najtańsze i jednocześnie najchętniej wybierane przez osoby, które zdecydowały się zamontować je w użytkowanych domach. Są one najczęściej wykonane z aluminium lub z tworzywa PCV. Stosuje się dwa sposoby ich montowania: do ramy okiennej; nad murem okiennym. Pierwszy sposób montażu stosuje się w przypadku okien, które mają bardzo dużą powierzchnię.

Kaseta roletowa zabiera bowiem cześć światła. Kasety te nadają się do rolet prawo- lub lewoskrętnych. W tych pierwszych listwa mocowana jest przy elewacji, opuszczona roleta stapia się z powierzchnią ściany. Zapewniają one bardzo wysoką izolacyjność akustyczną i termiczną. Aby można je było zamontować, głębokość ościeża nie może być mniejsza od szerokości kasety. Drugi rodzaj kaset montowany jest nie na elewacji, ale na ramie okna. Aby zmniejszyć ilość dopuszczanego do pomieszczenia światła stosowane są skrzynki, których narożniki są zaokrąglone lub ścięte.

zasady montażu rolet zewnętrznych Pamiętajmy, że montując je na etapie budowy domu nie będziemy ingerowali w już wykończoną elewację. Koszty montażu rolet na tym etapie będą więc mniejsze, nie będziemy musieli remontować elewacji, a sama skrzynka zostanie schowana. Gdzie je montować? Osoby, które decydują się na montaż rolet zewnętrznych bardzo często zastanawiają się, czy jest sens montować je na oknach, które znajdują się na północnej stronie domu. Nie myślimy o tym, że rolety zewnętrzne służą nie tylko ochronie wnętrza przed promieniowaniem słonecznym. W okresie zimowym chronią przed stratami ciepła, szczególnie w pogodne noce, kiedy temperatura spada mocno poniżej zera. Zabezpieczają także okna przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, przed opadami, a szczególnie przed gradem. Ponieważ więc nie będziemy z nich korzystać tylko latem warto je montować nawet na oknach, które znajdują się na północnej ścianie budynku.


Autor

Judyta Kowalczyk

Inżynier, specjalizacja instalacja rolet wewnętrznych i zewnętrznych.

To może Cię zainteresować