Najlepszy portal w sieci!

O rodzajach rolet i inwazyjnym sposobie ich montowania

4 marca 2016

Rolety to jeden z bardziej popularnych sposobów ochrony mieszkania przed nagrzewaniem się w okresie lata. Dobrze dobrane do stylu wnętrza mogą w nim pełnić także funkcję dekoracyjną. Często zastępują one zasłony, w takim samym stopniu chronią przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, czy przechodniów.

Są praktyczne, łatwe w montażu, niezbyt drogie – to ich najważniejsze zalety. Dodatkowe zalety to kilka sposobów montażu. Można je zamontować wykorzystując prowadnice lub kasety wprost na ramie okiennej, albo zamontować je na ścianie lub na suficie. Wybierając rolety zastanówmy się w jaki sposób zamierzamy je zamocować, w ten sposób wybierzemy rolety, które będą najlepiej spełniać nasze oczekiwania. Rodzaje rolet Istnieje przynajmniej kilka kryteriów według, których można je podzielić.

systemy mocowania rolet

Wśród rolet wyróżniamy: -rolety dzień-noc; -mini rolety; -ekranowe, czyli rozwijane; -rzymskie; -plisowane; -austriackie. Te rolety cieszą się największą popularnością. Ale możemy podzielić je także uwzględniając rodzaj zastosowanej w nich konstrukcji, rodzaj materiału, z którego je wykonano, można też podzielić je w zależności od tego, w jaki stopniu przepuszczają światło. Inwazyjny sposób mocowania rolet Wybierając ten sposób montowania, nie unikniemy wykonania niezbędnych otworów w ścianie, ramie okiennej lub w suficie. Kaseta lub roleta musi zostać przymocowana przy pomocy wkrętów.

Najczęściej ten inwazyjny sposób montażu służy do mocowania rolet: -kasetowych – uchwyty kasety przykręcamy do ramy okiennej, sufitu lub do ściany. Wzdłuż bocznych krawędzi przyklejamy także prowadnice. -wolno wiszących rolet rozwijanych – mocujemy do sufitu lub ściany rolkę; -rzymskie – listwę przykręca się do sufitu lub do ściany; -plisowane – prowadnice przykręca się na listwy przyszybowe lub pomiędzy listwami przyszybowymi; -austriackie – do ściany lub sufitu przykręca się listwę; -rolety dzień-noc – montuje się w taki sam sposób, jak rolety kasetowe lub wolno wiszące. Montując je do ściany lub do sufitu najlepiej jest posłużyć się kołkami rozporowymi, do ramy okiennej kasetę rolety, listwę lub rolkę montujemy wkrętami o odpowiedniej długości. Nie mogą być one zbyt długie, aby nie uszkodziły szyby. Przed wykonaniem otworów powinniśmy dokładnie wymierzyć miejsca, w których je wykonamy. Zapobiegnie to wadliwemu działaniu rolety.


Autor

Judyta Kowalczyk

Inżynier, specjalizacja instalacja rolet wewnętrznych i zewnętrznych.

To może Cię zainteresować