Najlepszy portal w sieci!

Kilka faktów o żaluzjach drewnianych

21 marca 2016

Żaluzje drewniane uchodzą za wybór ekskluzywny, co jest sporą przesadą, ale nie można im odmówić naprawdę wielkich zalet i wyjątkowo efektywnego wyglądu. Widać je już od samego początku, czyli od momentu projektowania aranżacji wnętrz, ponieważ żaluzje drewniane pasują w zasadzie do każdego wnętrza.

Są one po prostu dopasowane do mebli i ich naturalne ciepło sprawia, że nie narzucają się pomieszczeniu, ale zachowują swój charakter. Ich ceny obecnie na pewno nie czynią z nich dobra luksusowego, chociaż z całą pewnością są wizualnie nieporównanie ciekawsze od rozwiązań plastikowych czy aluminiowych. Podkreślać trzeba też to, że idealnie nadają się do regulacji temperatury w pomieszczeniach. Trzeba przyznać, że mocno podgumowane rolety są w stanie lepiej odizolować domowników od słońca w lecie, ale drewno na pewno nie nagrzeje się tak szybko, jak materiał i guma.

Rodzaje żaluzji. W przypadku żaluzji drewnianych nie ma żadnego wielkiego skomplikowania. Jedyne naprawdę istotne różnice dotyczą szerokości lameli. W znakomitej większości wypadków jest to 25mm, a w większości pozostałych przypadków mamy 50mm. Mniejsze z tych dwóch rodzajów mogą być umieszczane praktycznie wszędzie i mogą mieć dodatkowe żyłki stabilizacyjne po bokach.

Kwestia użycia poza domem. Używanie żaluzji drewnianych na chociażby balkonie to pomysł bardzo zły, ponieważ jest to materiał zdecydowanie nie nadający się do wykorzystania w miejscach wilgotnych. Powygina się i ulegnie zniszczeniu.

Pielęgnacja. Wszystkie żaluzje drewniane są bardzo wytrzymałe, a ich największym wrogiem jest kurz. Można go dość łatwo usuwać miotełkami do kurzu i nie ma z nim większego problemu. Duże złogi kurzu połączone z wilgocią mogą jednak prowadzić do powstawania odbarwień. Drewno, bambus, laminat. Trzy wskazane w nagłówku rodzaje rolet drewnianych to w zasadzie swoje substytuty. Nie różnią się specjalnie kwestiami użytkowymi i zazwyczaj największy wpływ na wybór jednych i odrzucenie innych ma ich wygląd. Jedyna kwestia, którą trzeba się realnie zainteresować, to ciężar stosowanych żaluzji.

jak konserwować żaluzje drewniane? Bambus jest tutaj zdecydowanie najlżejszy, więc można z niego spokojnie wykonywać naprawdę wysokie żaluzje bez obawy przed utratą gwarancji producenta czy po prostu problemami technicznymi w czasie użytkowania. Problem z ciężkimi żaluzjami laminowanymi Są to kwestie związane bezpośrednio z ciężarem. Większe obciążenie to chociażby większa siła tarcia na sznurku, który podnosi całą konstrukcję, a zatem i większe ryzyko jego zerwania się z czasem.


Autor

Judyta Kowalczyk

Inżynier, specjalizacja instalacja rolet wewnętrznych i zewnętrznych.

To może Cię zainteresować