Najlepszy portal w sieci!

Czyszczenie rolet i żaluzji

18 marca 2016

Żaluzje i rolety to konstrukcje bardzo proste i w tej swojej prostocie genialne, ale problemem pozostaje dbanie o ich odpowiednią czystość. Konieczna jest ponadto odpowiednia konserwacja.

Zobaczmy, jak to powinno wyglądać. Jeśli chodzi o rolety, najbardziej popularne są te z materiału. Jest to spowodowane ich stosunkowo niskimi cenami i bardzo dużą praktycznością oraz uniwersalnością. Trzeba o nie jednak odpowiednio zadbać, by się szybko nie zniszczyły. Nie jest to na szczęście trudne, ponieważ zwykle wystarcza ściereczka z mikrofibry lub odkurzacz. Planki z różnych substancji najlepiej czyścić zwykłą gumką do ołówka. Problemem mogą być poważniejsze zaplamienia. Wtedy z pomocą przyjdzie nam letnia woda z detergentem na możliwie miękkiej gąbce. Istnieje niestety ryzyko, że detergent odbarwi roletę i dlatego trzeba ją maksymalnie rozwinąć, po czym wypróbować detergent na jej samym końcu, normalnie niewidocznym.

Nawet jeśli dojdzie do odbarwienia, nie będzie to problem. Jeśli nic złego się nie stanie, można spokojnie przemyć zabrudzone miejsce. Trzeba tylko uważać, by nie spowodować powstania zacieków. Nie zwija się też rolety aż do momentu, kiedy całkowicie nie wyschnie. Kwestia prania Pranie rolet nie jest najlepszym pomysłem. Spowodowane jest to przede wszystkim możliwością ich odbarwienia oraz zniekształcenia się materiału w czasie prania. Nie wolno ich też zdejmować z rolek, ponieważ ponowne założenie może być sporym wyzwaniem. Specjaliści robią to z użyciem specjalnych narzędzi. Bardzo ostrożnie trzeba pochodzić do wysokich temperatur, gdyż niektóre materiały się przy nich odkształcają, a nagumowane rolety mogą się wręcz roztopić. Oznacza to zakaz używania żelazka oraz wszelkiego mechanicznego suszenia. Wszystkie powyższe uwagi nie dotyczą rolet rzymskich.

czyszczenie rolet i żaluzji Należy je w zasadzie traktować jak firanki, ponieważ wykonane są z bardzo podobnego materiału. Trzeba jedynie uważać na płowienie, ponieważ utrata koloru jest bardzo prawdopodobna przy intensywnym praniu. Takie rolety często lepiej jest też wymienić niż czyścić. Żaluzje Typowe żaluzje aluminiowe najłatwiej jest czyścić specjalną szczoteczką specjalnie do nich, ale można też skorzystać ze zwykłej suchej szmatki. Jeśli mamy żaluzje drewniane, czyszczenie ich na mokro nie jest dobrym pomysłem, bo spowoduje to ich szybsze zniszczenie. Najlepsze są specjalne płyny do drewna zapewniające dodatkowo właściwości antystatyczne chroniące przed kurzem. Jeśli już trzeba myć na mokro, należy używać słabego detergentu i szybko wytrzeć rolety na sucho. Wyjątkowo łatwo czyści się żaluzje pionowe. Wystarczy tylko wziąć odkurzacz i przejechać po nich. Można je też pozdejmować i wyprać w pralce ustawionej na program dla tkanin delikatnych. Trzeba tylko pamiętać, by lamele były pozwijane.


Autor

Judyta Kowalczyk

Inżynier, specjalizacja instalacja rolet wewnętrznych i zewnętrznych.

To może Cię zainteresować